Navigácia

Obsah

Nové opatrenia od 01.01.2021 - COVID-19

Typ: ostatné
Plán vianočných opatrení - COVID-19 2Od 1. januára 2021 od 5.00 hod začína tvrdý lockdown, ktorý potrvá do 24.01.2021. Počas tohto obdobia je zákaz vychádzania! Zakazujú sa akékoľvek návštevy, prevádzkovanie lyžiarskych stredísk, ubytovanie hostí v hoteloch či otvorenie kostolov pre verejnosť. Zakázané tiež bude konzumovať jedlo v exteriéri prevádzok, ale bude povolené fungovanie služby "vezmi so sebou". Pobyt v prírode sa povoľuje len v rámci okresu a zamestnanie, ak je to možné, iba formou home office.

 

     Výnimky zo zákazu vychádzania platia pre dochádzanie do zamestnania. V tom prípade je možné aj prekročiť hranice okresu. Odporúča sa, aby všetci, ktorí idú do práce, mali pri sebe potvrdenie od zamestnávateľa, že je nutné, aby išli do práce. Inak sa odporúča, aby každý, kto môže, pracoval z domu.

     Teraz je to na zamestnávateľoch, aby určili režim, v ktorom dokážu čo najviac pracovníkov nechať pracovať z domu, respektíve minimalizovať počet ľudí priamo na pracoviskách.

     Tí, ktorí budú musieť za prácou cestovať, respektíve budú musieť pre pracovné povinnosti opustiť trvalé bydlisko, majú mať potvrdenie od zamestnávateľa, ktorým bude potrebné sa preukázať pri prípadnej kontrole bezpečnostných zložiek. Ďalšou možnosťou sprísnenia kontroly by boli SMS správy, ktorými by sa zaregistrovali tí, čo opustia bydlisko z dôvodu povolených výnimiek, teda nielen v prípade práce.

     K výnimkám zo zákazu vychádzania patrí cesta do najbližších potravín, do lekárne, k lekárovi, v prípade starostlivosti o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierať do tisíc metrov od bydliska, pohreby, svadby (6 ľudí), krsty, cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservidsu, na benzínku. Povolená je aj cesta na testovanie – či už PCR alebo antigénovými testami.

     Pokiaľ by sa na Slovensku dodržiavali opatrenia, deti by sa do škôl mohli vrátiť od pondelka 11.01.2021, keď sa im skončia prázdniny. Predchádzalo by tomu testovanie, ktoré by sa spustilo 08.01.2021.

     Najzásadnejšie je zrušenie akýchkoľvek domácich návštev, t.j. vytváranie akýchkoľvek tzv. bublín bude zrušené. Práve nedodržiavanie odporúčaní a opatrnosti pri stretávaní v domácnostiach sa dnes javí ako najzásadnejší epidemiologický problém.

 


Prílohy

Vytvorené: 10. 12. 2020
Posledná aktualizácia: 4. 1. 2021 09:40
Autor: Obec Obecný úrad