Krst - je prvou sviatosťou, bránou, ktorá nám otvára prístup k ostatným sviatostiam. Krst je sviatosťou znovuzrodenia z vody a Ducha Svätého.
Celá účinnosť pokánia je v tom, že nám navracia Božiu milosť a spája nás s Bohom v dokonalom priateľstve.
Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to kánonické právo nezakazuje. Sviatosť manželstva si snúbenci udeľujú navzájom tým, že pred Cirkvou (ktorú zastupuje diakon alebo kňaz) vyjadria svoj súhlas.
Posvätný stav (kňazstvo) má tri stupne:
Pán Ježiš Kristus, lekár našich duší i našich tiel, ktorý ochrnutému odpustil hriechy a vrátil telesné zdravie, chcel, aby jeho Cirkev mocou Ducha Svätého pokračovala v jeho diele uzdravovania a spásy, a to aj voči svojim vlastným členom.
Je to životný vzťah človeka k Bohu.
Som kresťan – katolík, lebo som pokrstený v katolíckej Cirkvi a vyznávam rímskokatolícku vieru.
Viera je prijatie toho, čo nám Boh zjavuje, hoci to celkom nemusíme chápať, pretože Božie pravdy často presahujú ľudský rozum. Viera je Boží dar.
Zo Svätého písma (Biblie) a z ústneho podania (Tradície). Tradícia je učenie Pána Ježiša, ktoré nebolo napísané v knihách, ale sa prenášalo ústne a Cirkev ho prijala ako prameň viery.
Je to zbierka posvätných kníh Starého a Nového zákona, ktoré boli napísané z vnuknutia Ducha Svätého. Starý zákon má 45 kníh a Nový zákon má 27 kníh, spolu ich je 72.
Prvotným autorom je sám Boh, druhotnými autormi sú svätopisci.
SZ – prorocké, historické a poučné (nejakú povedz) NZ – evanjeliá, skutky apoštolov, listy apoštolov, Zjavenie sv. Jána (Apokalypsa).
O stvorení sveta, dejinách vyvoleného židovského národa a pripravuje na príchod Ježiša Krista.
(Evanjelium = radostná zvesť) Sú to knihy Nového zákona, ktoré hovoria o živote a učení Pána Ježiša. Sú štyri a napísali ich evanjelisti: Matúš, Marek, Lukáš, Ján.
Sú poučné listy, ktoré napísali apoštoli prvým kresťanským cirkevným spoločenstvám
Je Stvoriteľ sveta, je Pán a darca života. Boh je jeden v troch osobách – Otec, Syn a Duch Svätý.
Je rozhovor človeka s Bohom. Ako sa modliť: myšlienkou, slovom i skutkom. Čo sa modliť: chvály, ďakovanie, prosby, odprosenia.
Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, zo všetkých svojich síl a z celej svojej mysle a svojho blížneho ako seba samého. /Lk 10,27/
Prví ľudia Adam a Eva odmietli poslúchať Boha (pýcha) a tým zhrešili. Tento hriech sa prenáša na všetkých ľudí, volá sa dedičný hriech.
Patriarcha, ktorý prvý uveril Bohu a poslúchol ho. Odišiel do zasľúbenej krajiny. Praotec všetkých veriacich, začínajú ním dejiny spásy.
Druhá Božská osoba: Boží Syn, pravý Boh a pravý človek, náš Vykupiteľ a Spasiteľ.
Narodil sa v Betleheme Panne Márii, vyrastal v Nazarete, zomrel v Jeruzaleme. Ako 30-ročný začal verejne účinkovať (3 roky), ohlasoval Božie kráľovstvo a konal zázraky.
Farizeji a zákonníci ho nespravodlivo obvinili z rúhania Bohu, nedokázali mu uveriť, že je Boží Syn.
Trpel za naše hriechy, zomrel za nás, zaslúžil pre nás Božiu milosť, odpustenie a priateľstvo s Bohom.
Ježiš Kristus vstal z mŕtvych na tretí deň, v nedeľu ráno, preto kresťania oslavujú nedeľu ako deň Pána. (Židia slávia sobotu.)
Ježiš Kristus zvíťazil nad smrťou a preto každý kto v neho verí má možnosť získať večný život.
Nanebovstúpenie Pána Ježiša bolo na 40-ty deň po zmŕtvychvstaní. O 10 dní potom, na 50-ty deň po zmŕtvychvstaní zoslal Ducha Svätého. (na Turíce)
Založil ju Ježiš Kristus. Je spoločenstvo veriacich v Ježiša Krista a pokrstených /oslávená, trpiaca a putujúca/
Spása = nebo, večný život. Stav duše, ktorá je s Bohom a prežíva jeho lásku. Vykúpení boli všetci ľudia, lebo Ježiš zomrel za všetkých. Spasený bude len ten, kto zomrie v stave posväcujúcej milosti.(Ježiš nás vykúpil bez nás, ale nespasí nás bez nás.)
Očistec je stav, keď duša dočasne odpykáva tresty za hriechy, ktoré už boli odpustené. (vina bola odpustená, ale trest treba odpykať) Pr. Rozbil si okno, odpúšťam ti, ale kúpiš sklo a nebudeš pozerať televíziu.
Sú viditeľné znaky, ktorými dostávame neviditeľnú Božiu milosť. Je ich sedem. Ustanovil ich Ježiš Kristus a zveril ich Cirkvi. Delia sa: sviatosti mŕtvych – krst, pokánie a sviatosti živých – ostatné. Iba raz v živote možno prijať krst, birmovanie a kňazstvo. Vtláčajú do duše nezmazateľný znak.
Krst je prvá sviatosť, bez nej nemožno prijať ďalšie sviatosti. Krstom sa človeku odpúšťa dedičný hriech, stáva sa Božím dieťaťom, získava do duše posväcujúcu milosť a stáva sa členom Cirkvi. Pri krste dospelého –odpúšťajú sa mu všetky doterajšie hriechy. Krst: krstiaci leje krstenému na hlavu vodu a pritom hovorí: (meno) ja ťa krstím v mene Otca, Syna i Ducha Svätého. Amen. Krstiť môže diakon, kňaz, biskup. V nebezpečenstve smrti môže krstiť každý človek (aj nepokrstený), ale musí mať úmysel krstiť tak ako Cirkev. Túto sviatosť ustanovil Ježiš Kristus pred nanebovstúpením, keď povedal apoštolom: „Choďte,…..učte……krstite…“/Mt 28,18-20/
Je Telo a Krv Pána Ježiša pod spôsobom chleba a vína. Ustanovil ju Kristus pri Poslednej večeri slovami: „ Toto je moje Telo... a toto je moja Krv…“ Túto sviatosť možno prijať, len ak mám dušu v milosti posväcujúcej (nemám ťažký hriech). Má sa dodržať 1 hodinový pôst. Kto prijíma Kristovo telo, získava večný život ale aj milosť a pomoc v tomto živote.
Je to sprítomnenie Poslednej večere a obety J. Krista na kríži za naše hriechy a našu spásu. Ježiš sa v omši obetuje nekrvavým spôsobom, pod spôsobom chleba a vína. Môže ju slúžiť len kňaz. Má 2 hlavné časti: Bohoslužba slova – úkon kajúcnosti, chválospev, čítanie Božieho slova, homília /kázeň/, vyznanie viery a prosby veriacich. Bohoslužba obety – obetovanie, premenenie, sväté prijímanie.
Je sviatosť, v ktorej nám Boh odpúšťa hriechy spáchané po krste. Túto sviatosť ustanovil Ježiš v deň svojho zmŕtvychvstania, keď apoštolom vo večeradle povedal: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu zadržíte, budú zadržané:“ /Jn 20,22-23/ Táto sviatosť má 5 častí SPYTOVANIE SVEDOMIA (pred spoveďou premýšľam určitý čas o tom, aké hriechy som spáchal), ĽÚTOSŤ(ak hriechy neľutujem, Boh mi ich nemá ako odpustiť), VYZNANIE HRIECHOV (pri spovedi), ZADOSŤUČINENIE (vykonám, čo som dostal za pokánie), PREDSAVZATIE (úmysel polepšiť sa. Ak sa nechcem polepšiť, znamená to, že neľutujem).
Hriech je porušenie Božieho alebo cirkevného prikázania. Hriechy poznáme: ťažké (smrteľné) – ak vedome, dobrovoľne a vo veľkej veci poruším prikázanie. Ľahké (všedné) – ak to nie je celkom vedomé alebo celkom dobrovoľné alebo ide o malú vec. Smrteľný hriech zabíja Boží život v duši. Z duše sa stráca posväcujúca milosť, Boh odchádza, duša je „mŕtva“. (potrebná je spoveď!) Ale aj veľa všedných hriechov má rovnaké účinky.
Tento hriech pácha človek, ktorý neverí v Božie milosrdenstvo alebo sa naň opovážlivo spolieha. (zhreším, Boh mi aj tak odpustí) Taký človek nemôže byť spasený, najprv sa v tomto musí zmeniť.
Je sviatosť pre chorých a starých ľudí, aby sa uzdravili alebo aspoň duchovne posilnili v skúške, neupadli do zúfalstva a nestrácali nádej. Vysluhuje ju kňaz katolíkovi, ktorý ma živú vieru.
Je sviatosť, v ktorej sú muži vysvätení na kňazskú službu Ježiša Krista. Kňaz – hlása Božie slovo, vysluhuje sviatosti a slúži svätú omšu. Túto sviatosť ustanovil Ježiš pri Poslednej večeri:“…toto robte na moju pamiatku.“ Sviatosť kňazstva vysluhuje biskup vkladaním rúk a modlitbou. Diakon – nemôže spovedať a slúžiť omšu.
Je to sviatosť, v ktorej dostávajú muž a žena milosť žiť v nerozlučnom zväzku až do smrti. Majú sa vzájomne milovať, vážiť si jeden druhého, byť si verní pre svoje dobro i dobro svojich detí. Sviatosťou manželstva sa zakladá katolícka rodina, tzv. najmenšia Cirkev.
Je to sviatosť, ktorou človek dostáva silu a dary Ducha Svätého a stáva sa dospelým členom Cirkvi. Birmovanie /konfirmácia/ znamená posilnenie. Kristus ju ustanovil na Turíce keď zoslal na apoštolov Ducha Svätého v podobe ohnivých jazykov. Birmovať mohli apoštoli vkladaním rúk na hlavy birmovancov a modlitbou. Apoštoli odovzdali túto moc biskupom. V prípade potreby si biskup môže pribrať na pomoc kňaza. V nebezpečenstve smrti môže birmovať každý farár alebo jeho zástupca.
Tretia Božská osoba, vychádza od Otca i Syna, je láskou medzi nimi. Prvýkrát zostúpil na Turíce na apoštolov. Ježiš ho poslal Cirkvi, aby ju chránil a posväcoval. Duch Svätý nás posilňuje vo viere, aby sme ju verejne vyznávali a podľa nej aj žili. Dáva nám svoje dary, aby sme poznali, čo je správne, chránili sa zlého a stávali sa svätými. Chráni, posväcuje a vedie i biskupov a Cirkev, aby neomylne učili vieru.
Otčenáš, Zdravas, Sláva, Verím, Anjel Pána, 6 hlavný právd, 10 Božích prikázaní, 7 sviatostí